Hypertenze (vysoký krevní tlak)

Jednou z nejčastějších komplikací obezity je vysoký krevní tlak. Až 30% jedinců, kteří mají nejméně 15 kg nadváhu má mírně zvýšený krevní tlak. K nárůstu krevního tlaku dochází ve vztahu s látkami produkovanými tukovou tkání a ve vztahu k vyšší produkci hormonu inzulinu, ke které dochází při obezitě. Ke snížení krevního tlaku není třeba zhubnout až na optimální váhu. Například již 10% úbytek tělesné váhy, kombinovaný s vyhýbáním se nadměrně slaným jídlům, může normalizovat krevní tlak nebo eliminovat potřebu užívání léků na snížení krevního tlaku a nižší zdravotní rizika až o 40%.

Krevní tlak je tlak, kterým působí krev na stěnu cév, ve kterých proudí. Hranice, od které je již krevní tlak považován za vysoký, je stanovena na 140/90 mm Hg. Onemocnění je charakterizované zvýšeným tepovým tlakem ve velkém krevním oběhu. Levá srdeční komora musí u hypertenze vytlačovat krev proti vysokému tlaku a to vede k jejímu přetěžování a postupnému poškozování.

Hypertenze může být dlouhou dobu bezpříznaková, ale později může dojít k závažným důsledkům jako je srdeční selhání, mozkové příhody, poškození ledvin apod. Dlouhodobým působením dochází k poškozování cévních stěn a k jejich kornatění (ateroskleróze).

V léčbě hypertenze je nejdůležitější správná životospráva, omezení solení a také pravidelné užívání léků (tím se omezí negativní dopad vlivu zvýšeného tlaku na organismus). Při hubnutí je velmi vhodné si pravidelně kontrolovat tlak, protože v mnoha případech se tlak sníží a je nutná úprava množství léků, případně jejich vysazení.

NutriKa

Bc. Michaela Karafiátová
Hoblíkova 491/2, Nový Jičín
Tel.: 737 462 704
E-mail: info@nutrika.cz